DE DK EL EN ES FR HR HU IT JP KR NL PT RU RO SE TH TR VN ZH

“CONSUMEHealth.

Poprawa zdrowych nawyków pożywienia na podstawie studiów dotyczących konsumentów”


Pomimo, że nowoczesny i dobrze poinformowany konsument jest w stanie podjąć właściwe decyzje dotyczące typu i ilości spożywanego jedzenia, które jest najlepsze dla jego zdrowego trybu życia, na przestrzeni ostanich latach został zaobserwowany wzrost problemów zdrowotnych opartych na nieodpowiedniej diecie spowodowanej niezdrowym i nadmiernym spożyciem produktów spożywczych w Unii Europejskiej. Celem Programu pod imieniem Marii Skłodowskiej-Curie (MSCA) jest zrozumienie przyczyn, które skłaniają konsumentów do podejmowania zdrowszych decyzji żywieniowych. Dodatkowym celem studiów jest dostarczenie dowodów, rekomendacji i zaleceń dla udziałowców oraz twórców prawa, które miałyby pomóc w opracowaniu i ogłoszeniu innowacyjnych rozwiązań poprawiających nawyki żywieniowe, dzięki którym każda ze stron będzie mogła czerpać korzyści.

MSCA program będzie składał się z 24 miesięcy spędzonych na Uniwersytecie Cornella i partnerskiej organizacji. Podczas MSCA zostaną przeprowadzone studia ekonomii behawioralnej za pomocą wywiadów, laboratorium i eksperymentalnych testów (hipotetycznie i niehypotetyczne). Warsztaty i kursy dotyczące sposobów pożywienia konsumentów dostarczą doskonałych szkoleń. Konferencje, wizyty u udziałowców, a także wizyty w innych centrach badawczych (np. Uniwersytet Michigan State) zostały już szczegółowo zaplanowane. Ostatecznie, powrót na Uniwersytet w Parmie będzie istotny w budowaniu ekspertyzy wymaganej do poprawy sposobów i możliwosci nauczania, a także rozpowszechnienia odkryć naukowych wsród wielu udziałowców.

Zainspirowany odkryciem MSCA i dążący do maksymalizacji wpływu odkryć naukowych, planuję zorganizować publiczne spotkania, które zaangażują jak największą ilość uczestników zainteresowanych tematem zdrowszych nawyków żywnościowych. Dodatkowo moim celem jest opublikowanie książki, która będzie skierowania do szerokiego grona odbiorców, a także zostałaby wymieniona w artykułach wysokiej rangi czasopism przedstawiających analizy porównawcze. Dzięki badaniom chciałabym, aby wszyscy zainteresowani np. naukowcy zajmujący się pożywieniem, ekonomiści rolniczy, a także twórcy prawa, mogliby czerpać korzyści i stosować rozwiązania dotyczące poprawy nawyków pożywienia przez konsumentów.

 

Streszczenie:

Tytuł projektu: “CONSUMEHealth”

Uczestnik: Giovanni Sogari, PhD

Pierwszy koordynator: Professor Cristina Mora, Uniwersytet w Parmie

Beneficjent: Wydział Żywności i LekówUniwersytet w Parmie

Główna organizacja partnerska: Uniwersytet Cornella, Ithaca, Nowy Jork 14850, Stany Zjednoczone

Inni partnerzy: Uniwersytet Michigan State, ;Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności

Okres: 36 miesięcy łącznie zaczynając od lipca 2017

  • 24 miesiące jako Wizytujący Współpracownik w Szkole Dyson’a Ekonomiki Stosowanej i Zarządzania na Szkole Wyższej Rolnictwa i Nauk Przyrodniczych oraz w ramach SC Johnson biznes collegaue na Uniwersytecie Cornella
  • 12 miesięcy w Wydziale Żywności i Leków na Uniwersytecie w Parmie

 

 

“This project has received funding from the European Union’s Horizon 2020 research and Innovation programme under the Marie Sklodowska-Curie grant agreement No 749514”. 

Contacts

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

The views expressed on this site are (or were when I wrote them) my own personal views and should not be attributed to current or past employers, coauthors, or colleagues. All data and information provided on this site is for informational purposes only.

2021 - Giovanni Sogari | Privacy Policy | Cookie Policy

“With the support of the Marie Curie Alumni Association"